Renginiai, susitikimai, kita informacija 

2015-11-25 TARPTAUTINĖ KOVOS SU SMURTU PRIEŠ MOTERIS DIENA


 

        

Visuomenės informavimo ir žiniasklaidos poskyriui                                                                                                                 2015-11-25

 

 

ŽTK pirmininkė Z. Žvikienė: smurtas prieš moteris pažeidžia kiekvieną visuomenės narį

Lapkričio 25 d. Žmogaus teisių komiteto pirmininkė Zita Žvikienė surengė spaudos konferenciją Tarptautinei pasipriešinimo smurto prieš moteris dienai paminėti, o taip pat pasveikino konferencijos „Lietuva pasaulyje: apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui ketveri metai - pasiekta pažanga, iššūkiai, ateities perspektyvos“ dalyvius. Ši konferencija yra „Baltojo kaspino festivalio“ renginių dalis.

Dalyvaudama renginiuose, skirtuose kovai su smurtu prieš moteris, Z.Žvikienė sakė, kad smurtas prieš moteris ir smurtas artimoje aplinkoje yra socialinė liga, įgavusi epidemijos mastą. Komiteto pirmininkė pabrėžė, kad šis reiškinys yra žalojantis ne tik smurto auką, tačiau jis daro nepataisomą žalą visuomenei.  „Vaikai smurtinius santykius perkelia į mokyklas, smurtiniai santykiai, išmokti šeimoje, yra ir viena agresyvaus elgesio keliuose priežasčių. Smurto aukos serga psichinėmis ligomis, gniuždomas jų kūrybinis mąstymas. Atsižvelgiant į tai, kad dažniausiai nuo smurto artimoje aplinkoje kenčia moterys, šis reiškinys ypač mažina  moterų lygiavertes galimybes dalyvauti darbo rinkoje,“ – kalbėjo komiteto pirmininkė. Z. Žvikienė pastebėjo, kad priėmus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą (šis įstatymas įsigaliojo 2011 m. gruodžio 15 d.), buvo išreikštas pažangus valstybės požiūris į smurto artimoje aplinkoje reiškinį, kaip į visuomeninę žalą keliantį dalyką. Tačiau dėmesys įstatymo įgyvendinimui, esamų problemų iškėlimui – šiandien naujai kylantys uždaviniai, norint  ugdyti visuomenės nepakantumą smurtui.

Jungtinių Tautų organizacija lapkričio 25-ąją paskelbė Tarptautine kovos su smurtu prieš moteris diena. Šalių vyriausybėms, tarptautinėms organizacijos pasiūlyta šią dieną rengti renginius, skirtus kovoti su moterų prievarta ir nelygiomis teisėmis pasaulyje. Ši konkreti data   diena pasirinkta todėl, kad 196o  metais šią dieną Dominikos Respublikoje, valdytojo Rafaelio Truchilijo įsakymu, buvo nužudytos trys seserys Mirabl už tai, kad aktyviai pasisakė politikos klausimais. Pradedant lapkričio 25  diena (Tarptautine kovos su smurtu prieš moteris diena), baigiant gruodžio 10 diena, (Tarptautine žmogaus teisių diena), visame pasaulyje organizuojamos akcijos  „16 dienų prieš smurtą“ ir „Baltojo kaspino“ kampanijos. „Baltojo kaspino“ kampanijų metu vyrai raginami aktyviai sakyti „ne“ smurtui prieš moteris.  „Baltojo kaspino festivalio“ organizatorė labdaros ir paramos fondo „Frida“ vadovė Daiva Baranauskė renginiuose pažymėjo, kad Lietuvoje baltojo kaspino simbolika yra aktuali ir moterims. Pasak labdaros ir paramos fondo „Frida“ direktorės, mūsų visuomenėje dažnai smurtas yra ydingai siejamas su meile: mamos guodžia dukras dėl patiriamų patyčių iš berniukų  žodžiais „tu jam patinki, jis taip kibina tave“;  „muša, reiškia myli“, – taip visuomenėje vis dar pasisakoma apie smurtą šeimoje. Toks požiūris tik skatina smurto subkultūrą.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. egle.gibaviciute@lrs.lt.


Naujausi pakeitimai - 2015-12-01
Eglė Gibavičiūtė


Kuruojamos veiklos sritys


© Seimo kanceliarija

http://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=8953&p_d=202005&p_k=1