Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Prašoma tirti, ar pareigūnai nepiktnaudžiauja pasiklausydami telefoninių pokalbių

Žiniasklaidoje ir visuomenėje vis dažniau kylant diskusijoms apie teisėsaugos institucijų neva vykdomą plataus masto visuomenės atstovų, verslininkų ir paprastų piliečių telefoninių pokalbių pasiklausymą, taip pat apie specialiosioms tarnyboms išduodamus šimtus leidimų vykdyti operatyvinę veiklą prieš Lietuvos piliečius, Seimo Liberalų ir centro frakcija kreipėsi į Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisiją, kad ši įvertintų, ar pareigūnai nepiktnaudžiauja galimybe pasiklausyti žmonių telefoninių pokalbių.

“Bendraudamas su žmonėmis aš vis dažniau išgirstu nusiskundimų, kad specialiosios tarnybos vykdo visuotinę sekimo akciją ir esant reikalui gali pasiklausyti bet kurio asmens pokalbių”, - kreipimosi motyvus dėstė Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos narys Algirdas Gricius.

Operatyvinės veiklos įstatyme numatyta, kad pagrindas operatyviniam tyrimui atlikti yra turima informacija apie rengiamą, daromą ir padarytą nusikaltimą. A.Griciaus manymu, tokia formuluotė yra labai abstrakti ir palanki pareigūnams, tačiau leidžia lengvai pažeisti žmogaus teises ir laisves. “Juk taip vadinama turima informacija apie nusikaltimą gali būti įvairaus patikimumo lygio, suteikta šališkų, turinčių savo specifinius interesus, asmenų”, - įsitikinęs parlamentaras.

Liberalų ir centro frakcija prašo, kad Seimo komisija užklaustų Generalinę prokuratūrą apie tai, kokius motyvus, pagrindžiančius būtinumą taikyti operatyvinę veiklą, prokurorai nurodo teikimuose teismui dėl operatyvinių veiksmų atlikimo sankcionavimo. Taip pat prašoma surinkti informaciją, ar sankcionavus operatyvinius veiksmus, jų sankcionavimas buvo panaikinamas prieš terminą, ar buvo nustatyta atvejų, kai sankcijos operatyviniams veiksmams buvo išduotos nepagrįstai, kaip vykdoma operatyviniais veiksmais surinktos informacijos, kuri neturi ryšio su tyrimu, sunaikinimo kontrolė.

2004 02 20

Liberalų ir centro frakcijos seniūno referentas Martynas Čerkauskas

Tel: 8-5-239-63-51; 8-699-04072
Naujausi pakeitimai - 2004 02 20.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas