Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Apkaltos komisijos išvados nepalieka abejonių dėl kaltinimo prezidentui pagrįstumo, sako liberalcentristas


Vilnius, 2004 vasario 19 d. (BNS). Opozicinės Liberalų ir centro sąjungos frakcijos Seime seniūnas Eligijus Masiulis teigia, kad apkaltos komisijos išvados nepalieka vietos interpretacijoms esą procesas prieš Rolandą Paksą yra politiškai motyvuotas ir teisiškai nepagrįstas.

Tai E.Masiulis pareiškė ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje.

Kaltinimus prezidentui R.Paksui nagrinėjanti Seimo specialioji tyrimo komisija ketvirtadienį ketina Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui įteikti savo išvadas ir nutarimo projektą, kuriame siūlo pradėti apkaltos procesą.

Komisija trečiadienį patvirtino, jog visi šeši apkaltos inciatorių kaltinimai prezidentui dėl šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo ir priesaikos sulaužymo yra pagrįsti ir rimti.

"Šiandien komisijos išvadų pateikimas ir siūlymas pradėti apkaltos procesą reiškia, kad tie kaltinimai yra visiškai teisiškai pagrįsti", - sakė E.Masiulis.

Pasak parlamentaro, "Konstitucinis Teismas, priimdamas sprendimą dėl J.Borisovo pilietybės suteikimo aplinkybių, jau davė didžiulį argumentą, kad tai nėra politikų prasimanymai, ar sąmokslininkų iš piršto išlaužti argumentai. Jau tada kaltinimai įgyjo teisinę argumentaciją".

Praėjusių metų pabaigoje Konstitucinis Teismas nustatė, kad prezidento dekretas, kuriuo jis išimties tvarka suteikė Lietuvos pilietybę savo rinkimų kampanijos finansuotojui Jurijui Borisovui, prieštarauja Konstitucijai ir Pilietybės įstatymui.

Anot E.Masiulio, "apkaltos komisijos darbo pabaiga reiškia kito etapo apkaltos procese pradžią".

"Kitas etapas svarbus tuo, kad visi turėtų sutarti, kad procesą reikėtų spartinti, o ne kaišioti į apkaltos proceso vežimo ratus pagalius, kas matoma iš R.Pakso pasamdytų advokatų", - sakė E.Masiulis.

Jis pažymėjo, jog prezidentą ginantys advokatai "puikiai įvaldę teismų praktiką mūsų valstybėje, mėgina ją perkelti į apkaltos procesą. Jie įvairiais teisiniais triukais bando užtęsti šį procesą".

Iki vidurnakčio trečiadienį posėdžiavusi Apkaltos komisija suformulavo prezidentui šešis kaltinimus. Tiek pat kaltinimų buvo suformuluota apkaltos iniciatorių teikime.

Prezidentas kaltinamas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs duotą priesaiką.

Komisija pripažino rimtais ir pagrįstais kaltinimus prezidentui savo veiksmais sudarius grėsmes nacionaliniam saugumui, neužtikrinus valstybės paslapties apsaugos, darius neteisėtą įtaką privačių ūkio subjektų veiklai, nesuderinus viešųjų ir privačių interesų, sutrikdžius valdžios institucijų darnų funkcionavimą ir diskreditavus valdžių autoritetą, sudarius prielaidas savo patarėjams piktnaudžiauti įgaliojimais.

Apkaltos komisija taip pat parengė nutarimo projektą pradėti apkaltos procesą. Šį nutarimo projektą ketinama pateikti Seimui penktadienį.

Dėl to Seimas turės viena diena pratęsti rudens sesiją, kuri baigiasi ketvirtadienį.

Penktadienį taip pat turėtų būti priimtas ir kreipimasis į Konstitucinį Teismą pateikti išvadą, ar prezidentas savo veiksmais šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Prognozuojama, jog balsavimas dėl prezidento nušalinimo gali būti surengtas balandį, o pirmalaikiai prezidento rinkimai - birželį.

R.Paksas iki šiol neigia kaltinimus ir atsisako atsistatydinti. Prezidento pareigas jis pradėjo eiti 2003 metų vasario pabaigoje.
Naujausi pakeitimai - 2004 02 19.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas