Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Liberalcentristas reikalauja naują žemės mokestį taikyti nuo 2004 metų

Vilnius, rugpjūčio 21 d. (BNS). Seimo pirmininko pavaduotojas liberalcentristas Gintaras Steponavičius reikalauja, kad šalies gyventojams būtų sudaryta galimybė padidintus žemės mokesčius mokėti ne už 2003-iuosius, o už 2004 metus.

"Aplink didžiuosius miestus sodų bendrijose turintiems žemės sklypus šis netikėtas mokestis yra smūgis žemiau juostos. Kodėl valstybė gali planuoti pajamas ir išlaidas į priekį, o gyventojams tai daryti neleidžiama?", - ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje klausė G.Steponavičius.

Praėjusį pirmadienį įsigaliojo naujas žemės verčių žemėlapis, kuris namų valdų žemės vertę didžiausiuose šalies miestų bei kurortų ir sodininkų bendrijų žemės padidino net iki keliasdešimties kartų. Atitinkamai turėtų padidėti ir žemės mokestis.

Pasak G.Steponavičiaus, padidintas žemės mokestis, kurį savininkai turės mokėti atgaline data už 2003 metus, yra "pigus biudžeto papildymo būdas". Jis priekaištavo, kad naujų žemės verčių nustatymo iniciatoriai visuomenei nepristatė nei tokio žingsnio pasekmių, nei atvirai paaiškino, kiek, pabrangus jų žemei, padidės žemės mokestis. G.Steponavičius taip pat abejojo, ar žemė įvertinta objektyviai.

"Keista, kad žemės Vilniaus senamiestyje vertė yra tokia pat, kaip ir Užupio rajone, kur infrastruktūra išplėtota gerokai prasčiau", - sakė G.Steponavičius.

Anot jo, didindama žemės mokestį valdžia pasielgė nesąžiningai, nes pati nevykdo įsipareigojimų gyventojams - nemoka kompensacijų už išperkamą valstybės žemę ir nekilnojamąjį turtą.

G.Steponavičius apgailestauja, kad prieš priimant sprendimą didinti žemės mokestį nebuvo pagalvota, kaip tai paveiks šimtus tūkstančių žemės sklypų savininkus. Jis prognozuoja, kad daugeliui žmonių norint sumokėti naujuosius žemės mokesčius reikės pakloti mažiausiai vieno mėnesio vidutinį darbo užmokestį.

"Tačiau prisiminkime tai, kad soduose gyvena daug pensininkų ir labai mažas pajamas gaunančių žmonių. Kaip jiems tokius mokesčius reikės pakelti?", - sakė G.Steponavičius.

Pagal Registrų centro atliktą masinį žemės vertinimą vienas aras namų valdos žemės Vilniaus mieste pabrango 7,1 karto iki 9,023 tūkst. litų, Palangoje ir Klaipėdoje - 6,8 karto iki atitinkamai 10,16 tūkst. ir 7,139 tūkst. litų.

Namų valdos žemės aro vertė Vilniaus rajone išaugo 15,98 karto iki vidutiniškai 1,47 tūkst. litų, Klaipėdos rajone - 7,23 karto iki 1,104 tūkst. litų.

Namų valdos žemė atpigo Visagine (2,31 karto iki vidutiniškai 66 litus už arą), Akmenės (2,1 karto iki 66 litų), Joniškio (1,9 karto iki 93 litų) ir Pakruojo rajonuose (1,58 karto iki 80 litų).

Žemės ūkio paskirties žemė Vilniuje pabrango 7,5 karto iki 56,206 tūkst. litų už hektarą. Alytuje - 4,5 karto iki 8,047 tūkst. litų, Vilniaus rajone - 3,9 karto iki 5,143 tūkst. litų, Kaune - 2,8 karto iki 17,054 tūkst. litų.

Šiemet planuojama gauti daugiau nei 20 mln. litų žemės mokesčio pajamų. Pernai šio mokesčio planuota surinkti 21 mln. litų, realiai surinkta kiek daugiau.

Žemės mokestis siekia 1,5 proc. žemės vertės. Yra numatytos lengvatos: sodininkai mokės 35 proc. nustatyto mokesčio, asmenys, priklausantys kai kurioms socialiai remiamoms grupėms - 55 procentus.
Naujausi pakeitimai - 2003 08 21.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas