Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Kariuomenė neturi būti priežastis nutraukti studijas, sako liberalai

Ketvirtadienį Seimas toliau svarstys Jungtinės ir liberalų frakcijos seniūno Eligijaus Masiulio parengtas Karo prievolės įstatymo pataisas, kurių tikslas - išvengti situacijų, kai dar nebaigę studijų studentai yra šaukiami atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą. Pašaukti į tarnybą jaunuoliai yra priversti nutraukti mokslą, rizikuodami tapti mokančiais už studijas studentais, dar labiau ištęsti studijų laikotarpį ir ilgiau likti valstybės ar tėvų išlaikytiniais.

Šiems siūlymams vakar vienbalsiai pritarė įstatymo svarstyme pagrindiniu paskirtas Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.

Prieš keletą metų buvo priimtos Karo prievolės įstatymo nuostatos, susijusios su studento nešaukimu į karinę tarnybą, kol jis studijuoja bakalauro studijose, bet ne ilgiau kaip iki 24 metų, ir magistratūros studijose, bet ne ilgiau kaip iki 26 metų. Tačiau tada jos netrukdė studijuojantiems.

Per pastaruosius metus situacija pasikeitė - studijos brango ir todėl studijuojantys buvo priversti vis daugiau laiko skirti darbui, kad užsidirbtų studijų išlaidoms. Studijos būdavo nutraukiamos, kad vėliau, sukaupus pakankamai pajamų, būtų pratęsiamos. Dėl šių ar kitų priežasčių, vis didesnė studentų dalis nespėja baigti mokslų iki įstatyme numatyto amžiaus apribojimo ir būna priversti nutraukti studijas dėl šaukimo į karinę tarnybą. “Kadangi vis daugiau studentų mokslus finansuoja savo lėšomis, mes siūlome atsisakyti papildomų kliūčių, kurios trukdo jaunam žmogui siekti išsilavinimo”, - sakė E.Masiulis.

Anot parlamentaro, siūlomos pataisos nepadarys nuostolio krašto apsaugos sistemai, nes šiuo metu Lietuvoje yra pakankama šaukiamojo amžiaus jaunuolių. Be to, jau ne pirmus metus veikia Krašto apsaugos ministerijos organizuojami vadų kursai aukštųjų mokyklų studentams ir absolventams, kuriuose sudaromos sąlygos atlikti karinę tarnybą ir įgyti karinį laipsnį.
Naujausi pakeitimai - 2003 05 29.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas