Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Opozicija prašo ištirti neteisėtų rinkliavų pasienyje įvedimo aplinkybes

Seimo Jungtinė ir liberalų frakcija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei Specialiųjų tyrimų tarnybą įvertinti neteisėtus mokesčius renkančių terminalų prie pasienio kontrolės postų veiklą.

Jau kuris laikas Kalvarijos, Kybartų, Panemunės pasienio postų prieigose veikia privačių asmenų eksploatuojamos transporto priemonių stovėjimo aikštelės, į kurias nukreipiamos kelių transporto priemonės, per šiuos kontrolės postus vykstančios į užsienį. Šiose aikštelėse transporto priemonių savininkai privalo susimokėti mokestį, kurio dydis priklauso nuo transporto priemonės tipo. Tokia veikla yra sankcionuota valstybės bei vietos savivaldos institucijų sprendimais.

Opozicinės frakcijos nuomone, prievartinis privačių bendrovių paslaugų teikimas vykstantiems už šalies ribų sukelia piliečių teisių pažeidimus. Vartotojų teisių gynimo įstatymas numato, kad vartotojas turi teisė savo nuožiūra įsigyti ir naudoti paslaugas, draudžiama teikti paslaugas be jo sutikimo, jeigu už jas reikalaujama sumokėti. Pasienio terminalų veiklos įteisinimas pažeidžia sąžiningos konkurencijos principą, be to, nei vienas dabar galiojantis įstatymas nenumato privalomų mokesčių ar rinkliavų už patekimą į pasienio kontrolės postus nustatymo galimybės.

“Atsižvelgiant į tai manome, kad terminalų veikla bei tokią veiklą įteisinantys valstybinių institucijų sprendimai vertintini tiek civilinės, tiek ir baudžiamosios atsakomybės prasme”, - rašoma frakcijos kreipimesi į teisėsaugos organus. Pripažinus nurodytą veiklą prieštaraujančia įstatymams, opozicija siūlo užtikrinti piliečių patirtos žalos atlyginimą. Rašte atkreiptinas dėmesys, kad būtina įvertinti ir žalos valstybei padarymo faktą, nes, turimomis žiniomis, į privačių bendrovių eksploatuojamas aikšteles buvo investuotos nemažos valstybės lėšos.

Jungtinės ir liberalų frakcijos žiniomis, teritorinės prokuratūros grandys yra pripažinusios tai, kad terminalų veikla prieštarauja įstatymams. Panemunės pasienio kontrolės posto terminalo veikla tai konstatavus buvo nutraukta, tačiau vėliau atnaujinta. “Toks akivaizdžiai sąmoningas įstatymams prieštaraujančios veikos įteisinimas bei neskaidrus terminalus eksploatuojančių bendrovių parinkimas leidžia teigti, kad įstatymus pažeidžiantys veiksmai daromi sąmoningai”, - rašoma frakcijos laiške.
Naujausi pakeitimai - 2003 05 22.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas