Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Opozicija siūlo sustiprinti bausmės neišvengiamumo principo gyvendinimą

Seimas šiandien svarstys Jungtinės ir liberalų frakcijos siūlymą atsisakyti kaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties taikymo sunkių ir labai sunkių tyčinių nusikaltimų atžvilgiu. Priėmus šias Baudžiamojo kodekso pataisas būtų užtikrinta, jog tokius nusikaltimus padarę asmenys negalės tikėtis, kad dėl teisėsaugos institucijų darbo trūkumų ar klaidų, užsitęsus bylų tyrimui ir praėjus senaties terminui, jiems pavyks išvengti baudžiamosios atsakomybės.

Pataisas teikusių parlamentarų Gintaro Šileikio ir Virginijaus Martišausko manymu, pakeitus Baudžiamąjį kodeksą, atsižvelgiant į dabartinę padėtį teisėsaugos srityje, būtų sustiprintas bausmės neišvengiamumo principo įgyvendinimas.

Pasak parlamentarų, nepaisant visų pastangų, kova su nusikalstamumu kol kas neduoda teigiamų rezultatų. Šiuo metu nusikaltimų išaiškinamumo lygis yra akivaizdžiai žemas. Įstatymų netobulumas, teisėsaugos pareigūnų pasirengimo ir metodinės bazės trūkumai, didelis bylas tiriančių pareigūnų darbo krūvis, nepakankamas pareigūnų skaičius, jų dažna kaita, nepakankamas finansavimas neleidžia šioje srityje tikėtis greitų ir apčiuopiamų pokyčių.

“Atsižvelgiant į tai, būtina ieškoti naujų būdų įgalinsiančių sudaryti prielaidas bausmės neišvengiamumo principui įgyvendinti”, - teigė G.Šileikis.

Priėmus siūlomas pataisas, senaties terminai būtų netaikomi ne tik nusikaltimams valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai, bet ir nužudymams, sunkiems sveikatos sužalojimams, prekybai žmonėmis, išžaginimams, žmonių grobimui, vagystėms dideliu mastu, turto prievartavimams ir sukčiavimas dideliu mastu, kontrabandai, kyšininkavimams stambiu mastu, neteisėtiems disponavimams narkotinėmis medžiagomis ir jų platinimui bei kitiems sunkiems nusikaltimams.

Šios Baudžiamojo kodekso pataisos yra įtrauktos į Jungtinės ir liberalų frakcijos sudarytą ketvirtadienio popietinę Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę.

 

2003 03 27
Naujausi pakeitimai - 2003 03 27.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas