Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Liberalai siūlo didinti įmokas privatiems pensijų fondams

Seimo pirmininko pavaduotojas liberalas Gintaras Steponavičius siūlo Seimui nuo 2,5 iki 5,5 proc. padidinti įmokas privatiems pensijų fondams, į kuriuos dirbantieji galės pervesti dalį socialiniam draudimui sumokamo uždarbio nuo 2004 metų, kai prasidės pensijų sistemos reforma.

Pensijų sistemos reformos įstatymo projekte, kurį šiandien priims Seimas, numatyta, kad pirmaisiais reformos metais privatiems pensijų fondams bus galima pervesti 2,5 proc. iš 34 proc. socialiniam draudimui skirto uždarbio, o dar per trejus metus šis tarifas būtų padidintas iki 5,5 proc. G.Steponavičius mano, kad toks įmokos dydis galėtų įsigalioti jau nuo 2004 metų be pereinamojo laikotarpio, kaip tai buvo numatyta pirmajame Pensijų reformos įstatymo projekte, patvirtintame Vyriausybės, tačiau metų pradžioje atmestam Seimo daugumos.

Vyriausybė planuoja, jog pradėjus pensijų sistemos reformą pirmaisiais metais “Sodra” neteks apie 20 mln. litų. “Kadangi draudimasis privačiuose pensijų fonduose nebus privalomas ir jų paslaugomis iš pradžių naudosis palyginti nedaug žmonių, būtų logiška jiems iškarto leisti mokėti didesnes įmokas”, - aiškino G.Steponavičius. Anot liberalo, Vyriausybė galėtų nesunkiai rasti pinigų, reikalingų kompensuoti didesnį “Sodros” biudžeto deficitą, nes dar šių metų pradžioje buvo kalbama apie privalomą visų dirbančiųjų dalyvavimą privačiuose pensijų fondose, dėl ko Vyriausybė “Sodros” deficitui padengti būtų turėjusi skirti dešimteriopai didesnes sumas.

Liberalų teigimu, šiuo metu socialdemokratų siūloma pensijų sistemos reforma yra tik dalinė, todėl nemaža žmonių dalis jos naudos nepajus. “Todėl, mūsų manymu, įmokos galėtų būti padidintos. Juk ne visi yra linkę pasitikėti “Sodra”, kuriai dabar atitenka socialiniam draudimui sumokami pinigai”, - sako Seimo vicepirmininkas. Tuo tarpu kaupimas individualiose sąskaitose užtikrina geresnį ryšį tarp įmokų ir išmokų, padidėja individo atsakomybė už apsirūpinimą senatvėje. Žmogus savarankiškai pasirinks savo lėšų valdytoją, todėl atsiras didesnės paskatos dirbti ir mokėti įmokas privatiems fondams ir “Sodrai”.

 
Naujausi pakeitimai - 2002 12 03.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas