Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Kas bijo Rolando Pakso?, Respublika, 2002-10-15

Politikos apžvalgininkai, politologai nusprendė, kad šiemetiniai šalies vadovo rinkiniai jau pasibaigė.

Apklausos rodo - viskas aišku, Valdas Adamkus, jeigu nelaimės pirmajame ture, nesunkiai laimės antrajame. Juk apklausose jis dvigubai lenkia kitus tris artimiausius konkurentus - Artūrą Paulauską, Kazį Bobelį ir Rolandą Paksą. Ar tai objektyvus realios padėties vertinimas, ar veikiau troškimas, kad būtų taip, kaip norisi? Ar tokie svarstymai neprimena laukinių genčių šamanų užkeikimų? Jeigu dažnai ir monotoniškai kartosi, kad medžioklėje įveiksi lokį, gal lokys iš tikrųjų užklys į medžioklės plotus.

Be kita ko, simptomiškas įvairių komentatorių noras šiose varžybose iš anksto nurašyti R.Paksą, menkinti jo galimybes artėjančiuose prezidento rinkimuose. Jeigu nemeluoja spaudai kai kurie kartais visai neblogai informuoti šaltiniai, tai nuo garsaus 1999 metų žingsnio, kai R.Paksas, nepaisant viso konservatorių ir prezidento V.Adamkaus spaudimo, atsisakė pasirašyti pragaištingą sutartį su "Williams", didžioji dauguma seniai politikoje besisukančių veikėjų vienu iš savo gyvenimo tikslų pasirinko sunaikinti R.Paksą. Ir pasipylė užkeikimai: "politinis lavonas" ir taip toliau, ir panašiai - visi puikiai žinome, kaip oponentai apibūdindavo liberaldemokratų lyderį pastaruosius dvejus metus.

Liaudies išmintis sako: jeigu kas nors taip persekiojamas, verta pažiūrėti kodėl. Kas ir dėl ko nenori, kad Rolandas Paksas aktyviai veiktų politikoje? Į klausimą "kodėl?" atsakyti nėra sudėtinga - neseniai politikos apžvalgininkas Vytautas Rubavičius viename iš interneto naujienų vartų labai tiksliai tai įvardijo (beje, "Respublikoje" savo samprotavimus panašia tema prieš porą savaičių pateikė Seimo narys Alvydas Medalinskas). Prieš trejetą metų nepasidavęs didžiuliam konservatorių ir Prezidentūros spaudimui ir pasitraukęs iš ministro pirmininko pareigų, Rolandas Paksas įvedė naujus Lietuvos politiko elgsenos

standartus.

Prisiminkime - ar buvo kada taip, kad politikas, einantis labai aukštas pareigas, nesutikdamas su akivaizdžiai neteisingais sprendimais, pasitrauktų iš pareigų. Niekada taip nebuvo. R.Pakso poelgis jau tada supurtė visą nusistovėjusią politinę sistemą.

Taip elgtis - pagal sąžinę, o ne pagal aplinkybes- mūsų politikai buvo nepratę. Ką ten buvo... Puikiai visi matome, kad tebėra nepratę, kad vis dar sprendimai priimami atsižvelgiant į "grupės narių" poreikius ir pageidavimus. Kiek dar metų žurnalistai rašys apie politikus su"kiaulės akutėmis", kiek dar populiariausias politikų šūkis bus "vsio zakonno"?

Matant visa tai galima atsakyti į klausimą, kam labiausiai rūpi, kad R.Paksas būtų nuolat puolamas. Mąstančiam žmogui viskas aišku - per dvylika metų šalyje susikūrė vadinamasis politinis elitas - keli šimtai žmonių, kurie privatizavo politiką. Visi su šalies ateitimi susiję svarbiausi sprendimai priimami realiai susitarus keliems žmonėms - ir ne tiek svarbu, ar jie save vadina dešiniaisiais, ar kairiaisiais. Štai šitam valdančiajam politikų klanui Rolandas Paksas ir trukdo. Su juo neįmanoma tyliai susitarti, jo neįmanoma išgąsdinti ar sunaikinti (ir viena, ir kita buvo ne kartą bandyta daryti), telieka nuolat niekinti.

Pagalvokime gerai, kodėl politikai kaip užsukti suokia apie tai, kad reikia stabilumo, kad politikai turėtų būti prognozuojami. Jie nori vieno - kad niekas šalyje nepasikeistų, kad vadinamasis politinis elitas ir toliau tik keistųsi vietomis prie valdžios vairo. Jie nori, kad privatizuotas šalies viešasis gyvenimas ir toliau jiems duotų realų pelną.

Rolandas Paksas, kai šis "politinis elitas" jam negalėdavo neleisti tvarkytis valdžioje (deja, jiems užteko jėgų pašalinti neparankų politiką iš aukštų pareigų), sugebėdavo imtis tikrų permainų - tokių, kurios grėsdavo UAB "Lietuvos politika" akcininkų pelnams. Kas bijo Rolando Pakso? Atsakymas paprastas - bijo tie, kurie ir toliau nori užsidirbti iš privatizuotos politikos.

Laurynas Bieliauskas
Naujausi pakeitimai - 2002 10 15.
Lukas Vosylius

*

LR Seimas