Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

“Prieš prezidento rinkimus – pasaulio rekordas”, Respublika, 2002-10-04

Šalies vadovo posto ketinantis siekti liberalų demokratų lyderis Rolandas Paksas su pilotais Robertu Noreika bei Leonu Joniu gali patekti į pasaulio rekordų knygą.

Daugiau nei dvi dešimtis metų kartu skraidantys vyrai vakar trimis sovietinės gamybos akrobatiniais lėktuvais "Jak-50" praskrido po Verkšnionių tiltu per Nerį. Panašaus skrydžio nei Lietuvoje, nei pasaulyje niekas nėra atlikęs, todėl rekordų agentūros "Factum" atstovai jau užfiksavo Lietuvos rekordą.

Pakilę iš Kyviškių aeroklubo netoli Vilniaus, akrobatinio sporto meistrai prie tilto, esančio pakeliui iš Vievio į Maišiagalą, pasirodė apie 16 vai. Pirmasis du kartus po tiltu praskrido R.Paksas, vėliau - ekspremjeras su R.Noreika, tada - su L.Joniu.

Po kelių minučių maždaug 250 km per valandą greičiu, nutolę vienas nuo kito per 1,5-2 metro, po tiltu praskrido visi trys lėktuvai. Unikalų triuką palydėjo garsūs maždaug šimto Liberalų demokratų partijos narių, pilotų giminaičių, draugų ir šiaip smalsuolių plojimai. Kaip juokavo liberaldemokratai, tokiu būdu per kelias minutes buvo pasiekti du pasaulio rekordai: pirmiausiai po tiltu praskrido du, tada - trys lėktuvai. Nors susirinkusieji tikėjosi, kad trijulė pakartos skrydį, jie apsiribojo tik garsiuoju savo "tulpės" triuku.

Beje, R.Noreika, prieš skrydį kalbėdamas su "Respublika", užsiminė, jog triukas ateityje gali būti pakartotas. "Skrydis pirmas, bet ne paskutinis - tokio žodžio aviacijoje nėra", -juokavo pilotas.

Pilotai tikino po tiltu vakar skridę pirmą kartą - net treniruodamiesi jie to neišbandė.

Tačiau, kaip tikino R.Paksas, akrobatinis triukas pavyko puikiai. "Viskas buvo taip, kaip planavome. Net negalvojome, kad gali nepasisekti", - "Respublikai" teigė parlamentaras.

R.Noreika pasakojo, jog mintis apie unikalų skrydį jau seniai sukosi trijulės, kartu atliekančios grupinius akrobatinius skrydžius, galvose. "Jis lyg ir vainikuoja bendrą darbą, kurį tęsiame ilgiau nei 20 metų. Per tiek laiko taip susigyvenome, kad pasitikime vienas kitu labiau nei vyras su žmona", - atvirai kalbėjo pilotas.

Laikas skrydžiui pasirinktas galvojant apie artėjančius rinkimus, mat, kaip juokauja R.Pakso kolegos, šis, tapęs prezidentu, skraidyti nebegalės.

Anot R.Noreikos, planuojant skrydį ieškota netoli Vilniaus esančio ir saugumo reikalavimus atitinkančio tilto. "Galvojome ir apie kurį nors iš sostinės tiltų. Tačiau dabar masiniai renginiai uždrausti, todėl nenorėjome trikdyti žmonių, - teigė R.Noreika. - Renginio žiūrovams tikrai nedarome, mums svarbiau rekordas".

Verkšnionių tilto ilgis - 139 metrai, atstumas tarp atramų -60,5 metro, tarp vandens ir tilto konstrukcijų - 8,5 metro. Pasak R.Noreikos, skristi buvo šiek tiek lengviau, nes Neris šiuo metu smarkiai nusekusi.

Saugumo sumetimais skrydžio metu eismas tiltu buvo uždraustas. Priėjo budėjo keli policijos ir vienas ugniagesių automobilis. Be to, palaikydamas pilotus, oro balioną pripūtė ir Liberalų demokratų partijos atsakingasis sekretorius Gintaras Šurkus.

Leidimus skrydžiui davė Lietuvos civilinės aviacijos administracija bei Lietuvos automobilių kelių direkcija. Beje, Kelių direkcija leidimą sutiko duoti tik, jei tiltas bus apdraustas. Verkšnionių tiltą už 2 mln. litų apdraudė draudimo bendrovė "Lindra".

Nors vakarykštis skrydis buvo pirmasis pasaulyje, Lietuvos tiltus jau ne kartą yra išbandęs Europos ir pasaulio akrobatinio skraidymo čempionas Jurgis Kairys.

1999 metų rugsėjį jis per pusę valandos praskrido po visais dešimt Vilniaus tiltų, o po metų aukštyn ratais praskriejo po Karaliaus Mindaugo tiltu Kaune.

Eglė Digrytė
Naujausi pakeitimai - 2002 10 04.
Lukas Vosylius

*

LR Seimas