Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

R. Paksas žada “nesaldų gyvenimą” (Respublika, 2002-09-23)

Šią savaitę į apklausą Generalinėje prokuratūroje kviečiamas ekspremjeras, Liberalų demokratų partijos lyderis Rolandas Paksas. Politikui bus pateikta klausimų, susijusių su 1999 metais - "Williams" atėjimo istorija.

Būdamas premjeru R.Paksas nepasirašė Lietuvai nenaudingos sutarties, ragino ieškoti naudingesnių sprendimų. Nesulaukęs paramos nei iš tuometinio Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio, nei iš prezidento Valdo Adamkaus, R.Paksas buvo priverstas atsistatydinti.

Praėjusią savaitę grupė Seimo narių, priklausančių Liberalų, Centristų ir Moderniųjų krikščionių demokratų partijoms, kreipėsi Generalinę prokuratūrą su prašymu ištirti R.Pakso veiksmus derantis su "Williams".

Dar prieš šį kreipimąsi patys liberaldemokratai ir R.Paksas buvo paskelbę siūlymą Generalinei prokuratūrai apklausti su "Williams" istorija susijusius politikus.

"Noriu, kad "Williams" istorijoje kalti pagaliau atsakytų už savo darbus. Todėl mano apsilankymas

Generalinėje prokuratūroje daug kam bus nesaldus", - sakė liberaldemokratų vadovas R.Paksas.

Paklaustas, kaip vertina tai, jog buvę kolegos liberalai praėjusią savaitę pasirašė kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą, R.Paksas atsakė klausimu: "Kaip galima vertinti žmones, kurie 1999 metais pasinaudojo būtent "Williams" istorija, mano populiarumu ir todėl tapo parlamentine partija?"

Seimo Liberalų demokratų frakcijos narys Henrikas Žukauskas mano, kad puolimas prieš R.Paksą yra "beviltiški mėginimai kenkti jo populiarumui".

"Rasti nieko nepavyko, tad nutarta nors sukelti menką centristų, liberalų bei moderniųjų krikdemų triukšmelį, - sakė H.Žukauskas. - Įdomiau yra tai, kad viskas daryta paknopstom - Centro sąjungos valdybos pirmininkas A.Čaplikas net nebuvo informuotas, jog Seimo centristai ketina dėti parašus po abejotinu dokumentu".

R.Pakso vadovaujamoje Vyriausybėje finansų ministru dirbęs Jonas Lionginas teigė, kad daroma didžiausia klaida, esą "Pakso Vyriausybė vedė derybas dėl investicijų į "Mažeikių naftą" ir rengė

sutarčių projektus".

"Derybas pradėjo 1998 metais G.Vagnorius ir V.Babilius, - sakė J.Lionginas. - Reikia pasakyti aiškiai: G.Vagnoriaus įgalioti ministrai Babilius ir Šemeta faktiškai pasirašė protokolą, kuriame teigiama, kad sutartys tinka Lietuvos pusei ir kad jos faktiškai nebus keičiamos. Tame dokumente jau buvo surašytos pagrindinės nuostatos ir, žinoma, nei Paksas, nei kas kitas jokių pakeitimų daryti negalėjo".

Jis priminė, kad R.Pakso Vyriausybei buvo daromas didelis spaudimas iš Seimo ir Prezidentūros dėl skubesnio sutarčių pasirašymo.

"Gal ten turėdami užtarėjus derybininkai iš "Williams" su mumis ir elgėsi gana keistai. Pamenu atvejų, kai R.Pakso kabinetui amerikiečiai tiesiai šviesiai sakydavo: "Ar užteks jums dviejų dienų įstatymams pakeisti?" -prisimena buvęs finansų ministras.

Buvęs ūkio ministras, dabartinis Seimo narys Eugenijus Maldei-kis mano, kad liberalai demokratai jau seniai siekia, jog būtų ištirta, kodėl kai kurie politikai taip proteguoja tam tikras užsienio kompanijas.

Arūnas Ambrazevičius
Naujausi pakeitimai - 2002 09 23.
Lukas Vosylius

*

LR Seimas