Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Laukia išbandymas karyba (Kauno diena, 2002-09-18)

Vakar Seimas po pateikimo pritarė nutarimo projektui dėl Lietuvos karių siuntimo į Afganistaną dalyvauti antiteroristinėje operacijoje.

Nutarimui po pateikimo pritarė 58 parlamentarai, 12 buvo prieš, 17 susilaikė. Jį numatoma svarstyti Seime kitą savaitę.

“Nutarimas patvirtintų mūsų valstybės deklaruojamą nuostatą prisijungti konkrečiai prie antiteroristinių pastangų ir veikti kaip JAV bei NATO sąjungininkė”, - Seimo posėdyje sakė nutarimo projektą pristatęs krašto apsaugos (KA) ministras Linas Linkevičius.

“Tai iš tiesų įtvirtintų mūsų žingsnius ne tik kelyje į Prahos viršūnių susitikimą. Mes galutinai išsklaidytume tų skeptikų mintis, esą Lietuvos kariuomenė nėra profesionali, nėra pasirengusi sudėtingoms operacijoms”, - pažymėjo jis.

Lietuva tikisi šių metų lapkritį Prahoje vyksiančiame Šiaurės Atlanto aljanso susitikime būti pakviesta į NATO.

Krašto apsaugos ministro teigimu, dalyvaudama antiteroristinėje operacijoje Lietuva galėtų pasinaudoti ir JAV vyriausybės teikiama finansine parama įsigyti šiuolaikinės karinės įrangos.

Kitais metais Lietuvai iš JAV karinės finansavimo programos ketinama skirti 40 mln. litų.

“Mūsų valstybė priėmė sprendimą dėl integracijos į euroatlantines struktūras. Dabar atėjo laikas patikrinti, ar mes neblefuojame. Išmokime laikytis žodžio”, - ragindamas pritarti nutarimui sakė Socialdemokratinės koalicijos frakcijos narys Nikolajus Medvedevas.

Tuo tarpu Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų frakcijos narys Viktoras Rinkevičius piktinosi, esą “alkanam ir basam valstiečiui šita misija visiškai nereikalinga. Jam svarbiau pavalgyti. Čia toks plikbajorio autoritetas - nesvarbu, kad plikas, svarbiausia - su kardu”.

Prezidento Seimui pateiktame nutarimo projekte siūloma šešiems mėnesiams pasiųsti iki 40 Lietuvos specialiųjų pajėgų karių dalyvauti JAV vadovaujamoje kovos su terorizmu operacijoje “Tvirta taika” Vidurio ir Pietų Azijos regione.

Į šią pusę metų truksiančią operaciją ketinama pasiųsti tik profesionalios tarnybos karius savanorius. 40-ies karių būrio daugumą sudarys Kauno Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kariai, taip pat planuojama, jog jame bus ir karių iš iki šiol ypač įslaptinto ypatingosios paskirties dalinio “Aitvaras”.

Numatoma, jog Lietuvos kariai vykdys specialiąją žvalgybą.

Misijos išlaidos sieks maždaug 1 mln. litų, kurie bus skirti iš krašto apsaugai numatyto biudžeto. Vienam kariui per mėnesį vidutiniškai bus mokamas 1000 JAV dolerių atlyginimas.

Tuo tarpu Seimo Liberaldemokratų frakcija ragina neskubėti siųsti Lietuvos karių dalyvauti žvalgybos operacijose Afganistane.

“Toks žingsnis nėra būtinas ir būtų padarytas ne laiku”, - pareiškė Liberaldemokratų frakcija. Šios frakcijos nuomone, jau nuo šių metų spalio mėnesio siųsti karius į Afganistaną Lietuvos neverčia jokie įsipareigojimai. Liberaldemokratai yra įsitikinę, kad dar bus kitų progų ir būdų pademonstruoti mūsų karinių pajėgų sąveiką su NATO pajėgomis ir gebėjimą prisidėti prie tarptautinių misijų. “Neturime skubėti Lietuvos karių stumti dalyvauti žvalgybos operacijose Afganistane. Mūsų motinos dar neužmiršo prieš porą dešimtmečių iš ten parvežtų savo sūnų karstų. Pastarojo meto įvykiai šiame karštame pasaulio taške taip pat nuolat ilgina ten žuvusiųjų sąrašus”, - pareiškė Liberalų demokratų partijos lyderis, Seimo narys Rolandas Paksas.

Seimas praėjusią savaitę po pateikimo pritarė kitam nutarimo projektui, kuriame numatoma į Afganistaną pasiųsti keturis Lietuvos karo medikus dalyvauti Jungtinių Tautų vadovaujamoje taikos palaikymo operacijoje.

Pernai parlamentarai pasmerkė teroro išpuolius prieš JAV ir parėmė antiteroristinės koalicijos veiksmus prieš Afganistane besislapstančius teroristus ir juos globojantį talibų režimą.

Reaguodama į teroro išpuolius NATO pirmą kartą pasirėmė 5-uoju Šiaurės Atlanto sutarties straipsniu, kuriuo vienos aljanso valstybės užpuolimas yra laikomas visų NATO valstybių užpuolimu ir reikalauja kolektyvinio atkirčio.

Mandatą JAV ir jos sąjungininkų karinei operacijai suteikė ir Jungtinės Tautos.

Lietuvos kariai tarptautinėse taikos palaikymo operacijose dalyvauja nuo 1994 metų.

BNS ir KD inf.
Naujausi pakeitimai - 2002 09 19.
Lukas Vosylius

*

LR Seimas