Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

2002-06-06 NEIŠGIRSTAS LIBDEMŲ PERSPĖJIMAS VIRTO REALIA GRĖSME

Liberalų Demokratų partija balandžio mėnesį surengė tarptautinę konferenciją, skirtą cheminio ginklo, palaidoto Baltijos jūroje, problemai. Joje pasisakę mokslininkai teigė, kad pavojus labai realus. Šis signalas atsakingų šios srities institucijų ir pareigūnų nebuvo išgirstas. Vakarykštis įvykis grėsmę tik patvirtina.

Aplinkos apsaugos dieną, kai visi atsakingi už gamtosaugą pareigūnai šventė, Baltijos jūros pakrantėje aptiktas radinys – tikriausiai Antrojo pasaulinio karo laikų cheminis ginklas. Iki šiol nė vienas pareigūnas dėl to nepareiškė net susirūpinimo, nekalbant jau apie tai, kad būtų imtasi realių veiksmų įveikti galimą katastrofos grėsmę. Lietuvos tarnybos, kurių pareiga yra greitai ir veiksmingai reaguoti būtent tokiais atvejais, pirmąją dieną atrodė bejėgiškai. Jos tiesiog nėra pasirengusios veikti tokioje situacijoje – neturi nei kompetencijos, nei specialistų, nei įrangos. Tiktai žiniasklaida į galimą pavojų reagavo greitai.

Matyt, aukštieji mūsų šalies aplinkosaugininkai netrukus pasakys, kad jiems neramu dėl to, jog Baltijos jūroje palaidoto cheminio ginklo grėsmė tampa vis realesnė. O po mėnesio, kito vėl viskas nutils, kol jūra neišplaus daugiau panašių „dovanėlių“ ir kas nors pakrantėje nesugalvos jų pakrapštyti.

Liberalų Demokratų partija ir Nepriklausoma frakcija ragina atsakingas institucijas, šalies Prezidentą nelaukti, kol signalai apie galimą pavojų pavirs tikra grėsme, ir skirti Baltijos jūroje palaidoto cheminio ginklo problemai daug didesnį dėmesį. Nepriklausomos frakcijos seniūno pavaduotojas, buvęs aplinkos ministras Henrikas Žukauskas kreipėsi į Rusijos ekspertą Baltijoje palaidoto cheminio ginklo klausimu profesorių V. Paką, kuris sutiko padėti atpažinti pavojingąjį radinį. Nustačius , kad tai tikrai ipritas reikėtų kreiptis į didžiausius šios srities specialistus iš Danijos, kurie sutiktų nukenksminti cheminį ginklą. Tokius siūlymus libdemai pateikė aplinkos ministrui A. Kundrotui ir krašto apsaugos ministrui L. Linkevičiui.
Naujausi pakeitimai - 2002 09 17.
Lukas Vosylius

*

LR Seimas