Lietuvos Respublikos Seimas  English (Home)  

Eugenijaus Gentvilo pareiškimas dėl totalinio absurdo Vilniaus gatvėse

 

Vilniaus gyventojai įsiutę - begaliniai kamščiai, įpykę žmonės, negalintys patekti namo, į darbą, mokslą, pareigūnų storžieviškumas ir savivalė. Į mane jau kreipėsi žmonės, kurie dėl mūsų valdžios bukumo “užtikrinant viešąją tvarką” negalėjo atvykti į svarbius verslo susitikimus ir patyrė nuostolių, pavėlavo į egzaminus ir turės papildomai mokėti už mokslą, turėjo guosti verkiančius vaikus, kurių negalima nuvesti į darželį.

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje užsienio šalies vadovo vizitas virto pasityčiojimu iš savo šalies piliečių teisių. Policija draudė ne tik važiuoti, bet ir pėsčiomis nueiti iki čia pat esančių savo namų ar darbovietės.

Kam grasino keliolika Tibeto laisvės gynėjų? Kokia grėsmę Kinijos vadovo vizitui kėlė praeiviai, kuriems kumščiais buvo aiškinama, kad sekmadienio vakarą pereiti iš vienos Trakų gatvės kavinės į kitą nevalia? Arba pirmadienio rytą į darželį vaiko negalinti nuvesti mama?

Kaimyninės Baltarusijos prezidentas Lukašenka turėtų trinti rankas, skaitydamas savo saugumiečių ataskaitas, kaip Lietuvoje, mėgstančioje mokyti baltarusius apie pagarbą žmogaus teisėms, valdžia dviems dienoms atiteko uniformuotiems pareigūnams, kurie žmogaus teises gerbia tiek pat, kaip ir užsienio šalies vadovas, kurio saugumą jie “užtikrino”.

Kai policijos pagalbos prireikia vienišai senutei, šūviais apsigynusiai nuo plėšikų, jos neprisišauksi – skundžiasi, “nėra finansavimo”. Kai reikia pavaizduoti audringą “valstybinę” veiklą, akyse net žalia nuo uniformų – atsiranda ir pinigų ir noro. Nusikaltėliai džiūgauja – šiomis dienomis nuošalesnėse Lietuvos vietose gali drąsiai plėšti ir vogti – mūsų policija užsiėmusi “daug svarbesniais” darbais.

Kai balsavau už Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą prieš dvylika metų, tikrai nebalsavau už tokią valstybę, kuriai labiau sekasi mosikuoti “bananais”, negu rūpintis savo piliečių gerbūviu ir saugumu. Ir noriu paklausti – kas nusprendė, kad mūsų teisės ir laisvės, įtvirtintos Konstitucijoje, yra tik tuščias žodis? Ir į ką turės kreiptis vilniečiai, kad būtų atlyginti jų konkretūs finansiniai nuostoliai? Jokie valdžios interesai negali būti pretekstas žmonių teisių pažeidimams Lietuvoje.

 

LLS sekretoriatas
Naujausi pakeitimai - 2002 06 17.
Jolita Baušytė

*

LR Seimas