Lietuvos Respublikos Seimas

Seimo Pirmininko A.Paulausko kalba parodos "NATO ir LIETUVA: saugumas-partnerystė-demokratija-plėtra" atidaryme

2001 05 02

Gerbiami Seimo nariai,

Ekscelencijos ambasadoriai, Seimo svečiai, moksleiviai,

Galime pašmaikštauti, kad susirinkome prie kilnojamosios NATO "sienos", kuri yra atvežta iš Briuselio.

Parlamentarizmas, kaip jūs žinote, yra demokratinių santykių pamatas. Ir tai viena iš bendro pobūdžio priežasčių, kodėl ekspoziciją "NATO ir Lietuva" pristatome mūsų parlamente. Kita vertus, Seimo rūmuose šis NATO akcentas mums ir mūsų svečiams primena keletą svarbių dalykų.

Pirma, mes iš tikrųjų esame labai arti NATO - su šia organizacija Lietuva turi valstybės sieną - tai bendra siena su Lenkija.

Lietuvos valstybės siekis tapti Šiaurės Atlanto organizacijos nare yra pagrįstas noru dalyvauti kartu su kitomis Vakarų valstybėmis užtikrinant demokratijos raidą, saugumą, taiką, pastovumą Europoje ir pasaulyje.

Antra, mes iš tikrųjų esame labai arti sprendimo, kai galėtume būti pakviesti - jau po metų Prahoje turėsime išgirsti atsakymą.

Trečia, mes, parlamentarai, esame labai arti įvykio, kuris šio regiono erdvėje, dar ne NATO valstybėje rengiamas pirmą kartą - tai NATO Parlamentinės Asamblėjos sesija, prasidėsianti gegužės 27 dieną. Demokratijos raida pasaulyje užtikrinama ir per parlamentų bendradarbiavimą. Kai dėl Parlamentinės Asamblėjos, suburiančios Europos ir Šiaurės Amerikos įstatymų leidėjus diskutuoti rūpimus, panašius klausimus, ji yra visiškai nepriklausoma nuo NATO.

Bet NATO valstybių parlamentai ir Aljansas palaiko ryšį būtent per Asamblėją, kuri skatina vyriausybes atsižvelgti į problemas, leidžiant ir derinant įstatymus. Taigi mes tikimės - kaip jau ne kartą pabrėžiau - kad tokio stambaus renginio sušaukimas Lietuvoje taps dar vienu solidžiu argumentu palankiai įvertinti Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių pastangas tapti Aljanso nare.

Prie kilnojamosios NATO "sienos" - kaip matote - išskleidėme ekspoziciją, kuri parodo Lietuvos ryšius su Šiaurės Atlanto Aljanso sutarties valstybėmis. Fotografijos parodo, kaip Lietuva dalyvauja bendrose su NATO programose.

Mūsų politikai ir apskritai mūsų visuomenės dauguma bendros gerovės ir saugumo labui tikisi, kad tikrosios NATO ribos bus perkeltos dar toliau, aprėpdamos mus.

 
Naujausi pakeitimai - 2001 05 02.
Valdas Sinkevičius   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo vadovai  >   Seimo Pirmininko kalbos

LR Seimas