Lietuvos Respublikos Seimas

Dėl onkologijos ligoninių integravimo į daugiaprofilines ligonines

Dėl onkologijos ligoninių integravimo į daugiaprofilines ligonines

Š.m. 2001 m. kovo 21 d. “Lietuvos sveikatos” publikacijoje “Meluoja visur” skelbti Šiaulių onkologijos ligoninės direktoriaus R.Margevičiaus teiginiai apie neva naikinamą onkologijos pagalbą Šiauliuose ir Panevėžyje ir kitas neigiamas onkologijos ligoninių integracijos į daugiaprofilines ligonines pasekmes. Manau, kad šie teiginiai neatitinka tikrovės, ir norėčiau pateikti kai kuriuos paaiškinimus šiuo klausimu.

Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) Europos regioninio biuro patarėja neinfekcinių ligų prevencijos ir kontrolės klausimais, atsakinga ir už onkologijos programas, Aušra Šačkutė teigia, kad visų Vakarų Europos ir kitų Vakarų šalių patirtis rodo, kad onkologijos ligoninės integruotos į daugiaprofilines ligonines efektyviau funkcionuoja onkologinių susirgimų geresnės diagnostikos ir gydymo požiūriu, tai leidžia racionaliau naudoti lėšas ir diegti naujausias moksliškai pagrįstas šių ligų diagnostikos ir gydymo metodikas. Daugumoje Rytų ir Vidurio Europos šalių specializuotos onkologijos ligoninės ir nacionaliniai onkologijos centrai iki šiol yra atskiros, tačiau šių šalių onkologinio sergamumo ir mirtingumo rodikliai ženkliai blogesni už Vakarų šalių rodiklius. Lietuvos rodikliai šiuo požiūriu taip pat nėra geri, pvz.: mirtingumo nuo gimdos kaklelio vėžio rodiklis Lietuvoje yra vienas blogiausių Europoje. Už integruotą modelį pasisako ir PSO Regioninio Europos biuro direktorius M.Danzon, ką jis patvirtino 2001 m. kovo 6 d. susitikimo su sveikatos apsaugos ministru metu. A.Šačkutė taip pat teigė, kad Lietuvos sąlygomis nėra racionalu investuoti į kelis onkologinių susirgimų diagnostikos ir gydymo centrus ir racionalesnis būtų šių paslaugų koncentravimas daugiaprofilinėse ligoninėse.

Lietuvos Onkologijos Centrŕ (LOC) aplankiusi tarptautinių ekspertų grupė pasisakė už sukaupto LOC mokslinio ir kito potencialo išsaugojimą, tačiau kartu jie parėmė LOC ir universiteto integracijos idėją siekiant efektyviau diegti mokslininkų pasiekimus į klinikinę praktiką.

PSO 1995 m. rekomendacijose dėl nacionalinių vėžio kontrolės programų teigiama, kad geresni onkologinių susirgimų ankstyvos diagnostikos ir gydymo rezultatai tais atvejais, kai onkologinių susirgimų diagnostika ir gydymas integruojami į bendrą sveikatos priežiūros įstaigų tinklą, o ne atskiriami specializuotose onkologijos ligoninėse. Onkologijos integravimas į bendrą sveikatos priežiūros įstaigų tinklą leidžia efektyviau bendradarbiauti įvairių specialybių gydytojams įskaitant pirminės sveikatos priežiūros gydytojus laiku nustatant ir gydant onkologinius susirgimus, racionaliau naudoti onkologijai skirtas lėšas, gerina onkologinių paslaugų prieinamumą pacientams, leidžia saugiau ir kokybiškiau teikti sveikatos priežiūros paslaugas onkologiniams ligoniams, sudaro sŕlygas efektyviau diegti naujausius onkologijos mokslo pasiekimus į praktiką. Panašus modelis yra siūlomas Kanados vėžio kontrolės strategijoje. Tokius argumentus Komitetui pateikė ir Kauno medicinos universiteto specialistai bei Sveikatos apsaugos ministerija.

Tiek Panevėžio, tiek Klaipėdos onkologijos ligoninių integracijos į daugiaprofilines ligonines patirtis tik patvirtina aukščiau minėtus argumentus. Tuo teko įsitikinti lankantis Panevėžio ligoninėje ir bendraujant su onkologais bei jų pacientais. Manau, kad nėra jokio pagrindo teigti apie onkologinės pagalbos pabloginimą Panevėžio gyventojams. Priešingai – ligoniai teigė, kad jiems lengviau patekti pas kitus reikiamus specialistus, jie nesijaučia izoliuoti nuo kitų ligonių. Neturi jokio pagrindo teiginiai apie ligoninės sugriovimą – visi buvusios ligoninės padaliniai, išskyrus galbūt administraciją ar buhalteriją, kitus ūkinius padalinius, toliau sėkmingai dirba, nebuvo atleistas nė vienas gydytojas ar slaugos specialistas. Matomai, Šiaulių onkologijos ligoninės vyr.gydytojas turėtų geriau išsiaiškinti numatomus reorganizacijos praktinius aspektus ir galimas problemas su Šiaulių apskrities viršininko administracija, o ne vienašališkai teigti apie onkologijos pagalbos panaikinimą. Be to, yra galimybė pateikti pasiūlymus nacionalinės onkologijos programai, kurią dar šiais metais turi tvirtinti Vyriausybė. Komitetas pasirengęs išklausyti šiuos pasiūlymus ir juos aptarti, tačiau tai turi būti argumentų, o ne vienašališkų kaltinimų, kalba. Neturime pamiršti ir to, kad sveikatos priežiūros sistema turi tarnauti pacientų, o ne vienų ar kitų medikų grupių ar sveikatos priežiūros įstaigų vadovų interesams.

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Kęstutis Kuzmickas
Naujausi pakeitimai - 2001 03 29.
Virginija Šukaitienė   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo komitetai  >   Sveikatos reikalų komitetas  >   Parlamentinė kontrolė  >   2001 metai parlamentinė kontrolė

LR Seimas