Lietuvos Respublikos Seimas

A. Sadecko komandiruotės į Vašingtoną (Jungtinės Amerikos Valstijos) 2003 m. gruodžio 7-11 d. a t a s k a i t a

2003 m. gruodžio 8-9 dienomis JAV sostinėje Vašingtone vyko trečiasis Transatlantinis parlamentarų forumas, kurį surengė NATO Parlamentinė Asamblėja kartu su JAV Atlanto Taryba ir Nacionaliniu gynybos universitetu. Šis forumas yra puiki galimybė Asamblėjos nariams aptarti transatlantinius ryšius su įvairių pažiūrų JAV politikais ir politologais.

Forume pranešimus skaitė ir diskusijose dalyvavo NATO Parlamentinės Asamblėjos prezidentas Douglas Bereuter, Jungtinių Valstijų Atlanto Tarybos prezidentas Christopher J. Makins, JAV Nacionalinio gynybos universiteto prezidentas Ltn. gen. Michael M. Dunn, JAV Valstybės ir Gynybos departamentų atstovai, JAV politologai, nevyriausybinių organizacijų ir žiniasklaidos atstovai.

Pargrindinės diskusijų temos buvo transatlantinių ryšių stiprinimas, saugumo ir stabilumo užtikrinimas pasaulyje, kova su terorizmu, krizių valdymas ir kt.

Visi dalyvavusieji neabejojo transatlantinių ryšių būtinybe, ir konstatavo, kad Irako karo metu atsiradusi priešprieša tarp JAV ir kai kurių Europos valstybių yra nuslūgusi. Tačiau kai kurie pasisakymai buvo gana aštrūs. Amerikai buvo priekaištaujama, kad ji nenori pripažinti Europos stiprėjimo ir kuriamos savarankiškos saugumo sistemos, bei siekia dominuoti Šiaurės Atlanto aljanse.

Į panašius priekaištus amerikiečiai atsakydavo, kad nebūtina sugriauti NATO vien tam, kad būtų įrodytas Europos vaidmuo. Pranešėjų teigimu, Europos Sąjunga dar neįrodė savo sugebėjimų ir pranašumo prieš aljansą, Europa pati negali išspręsti savų problemų. Ir tai įrodė Balkanų krizė.

JAV atstovai atvirai pripažino, kad didžiųjų Europos valstybių, tokių kaip Vokietija ar Prancūzija, požiūris į krizių sprendimo būdus, jiems nepriimtinas. Buvo išsakyti ir nuogąstavimai dėl Europos saugumo ir gynybos politikos (ESDP). Amerikiečių manymu, kai kurios šiuo metu kuriamos Europos saugumo struktūros dubliuos jau veikiančių NATO struktūrų funkcijas.

Diskusijų metu buvo pabrėžta, kad viena iš didžiausių XXI a. grėsmių ir toliau išlieka terorizmas ir masinio naikinimo ginklo panaudojimo galimybė. Po 2001 m. rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių JAV, šalies vyriausybė kovai su terorizmu skiria didžiules biudžeto lėšas ir visą šalies mokslininkų bei specialistų intelektualinį potencialą. Konstruktyvus bendradarbiavimas su valstybių-partnerių vyriausybėmis duoda neblogus rezultatus užkertant kelią naujiems teroristiniams išpuoliams.

JAV atstovų įsitikinimu, NATO Viršūnių susitikime Stambule turėtų būti akcentuojamas aljanso sustiprinimas ir konsolidacija. Amerika ir toliau pasisako už NATO plėtrą. Dabar plėtra vyktų į Artimuosius Rytus.

Dalyvių manymu, 2004 m. Stambulo Viršūnių susitikimas galėtų pademonstruoti, kad aljansas gali išspręsti visus nesutarimus, kuriuos išprovokavo Irako krizė, ir yra pasirengęs naujiems iššūkiams.

Vasario 8 d. vakare Lietuvos Respublikos ambasadoje vyko Kalėdų vakaras, kuriame ambasadorius Vygaudas Ušackas įteikė Lietuvos Respublikos valstybinius apdovanojimus Lietuvai ypač nusipelniusiems Amerikos piliečiams. Tarp apdovanotųjų buvo senatoriai Barbara A. Mikulski ir George V. Voinovič, JAV Nacionalinio saugumo tarybos direktorius Kurt Volker bei buvęs direktorius Walter E. Andrusyszyn, JAV Valstybės departamento pareigūnai Heather A. Conley ir Robert A. Bradtke.

Alvydas Sadeckas
Naujausi pakeitimai - 2004 02 03.
Eglė Lasauskaitė   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo narių komandiruotės ir kelionės  >   2000 - 2004 m. ataskaitos  >   JUNGTINĖS AMERIKOS VALSTIJOS

LR Seimas