Lietuvos Respublikos Seimas

E. Vareikio komandiruotės į Prancūzijos Respubliką (2003 11 19-21)ataskaita

2003 m. spalio mėn. 26-30 d.d. dalyvavau Reuniono saloje (Prancūzijos užjūrio departamentas) vykusiame Europos Liaudies Partijos (krikščionių demokratų) – Europos demokratų grupės išvažiuojamame susitikime, siekiant ištirti, kaip ES parama taikoma vadinamiesiems nutolusiems ES regionams. Susitikime dalyvavo EPP-ED nariai ir stebėtojai.

Programa ir dalyviai:

Europos Sąjungoje yra penki regionai, turintys specialų “nutolusių regionų” statusą. Tai Ispanijos Kanarų salos, Portugalijos Azorų salos bei Prancūzijos užjūrio departamentai: Guadelupė, Prancūzų Gviana ir Reuniono sala Indijos vandenyne. Pastaroji yra labiausiai nutolusi nuo Briuselio ES vieta (apie 10 000 km.). salos plotas – 2400 kv. km, apie 700 000 gyventojų. Užjūrio departamento statusą ji gavo po Antrojo pasaulinio karo. Šiuo metu Reuniono salos BVP vienam gyventojui sudaro apie 60 proc. ES vidurkio, gi nedarbas siekia 30 proc.

Naudingi pastebėjimai:

Nutolę regionai gauna specialią ES paramą tradiciniams verslams palaikyti ir vystyti, nors ne jie yra pagrindinis salos gyventojų pajamų šaltinis. Pelningi verslai yra vanilės auginimas ir romo gamyba (apie 80 proc. eksportuojama). ES remia “tradicinį” žemės ūkį, kuris vulkaninės kilmės salos sąlygomis yra nenašus. Remiamas taip pat cukranendrių auginimas ir cukraus gamyba, nors cukraus rinka yra gerokai perpildyta. Tas pats ir su žvejyba. Vienok ES parama leidžia modernizuoti žemės ūkį, cukraus pramonę, pradedamos auginti paklausą turinčios retos žuvys.

Tarptautiniame kontekste Reunion o sala yra “rojaus kampelis” šalia tokių valstybių kaip Madagaskaras, Maurikijus, Seišelai… Buvimas Europos Sąjungoje leido sukurti pastebimai sėkmingiau veikiančią ekonomiką, Prancūzijos pilietybė duoda nemaža privilegijų. Reunione yra ir trečia pagal dydį Prancūzijos karo laivyno bazė. Iš čia Prancūzija strategiškai kontroliuoja visą pietinę Indijos vandenyno dalį.

Vyrauja nuomonė, kad parama nutolusiems regionams nėra efektyvi, tačiau jos negalima panaikinti, siekiant, kad šie regionai netaptų apleistomis provincijomis.

Pagarbiai

Egidijus Vareikis

Priedai: vizito programa
Naujausi pakeitimai - 2003 12 29.
Eglė Lasauskaitė   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo narių komandiruotės ir kelionės  >   2000 - 2004 m. ataskaitos  >   PRANCŪZIJA

LR Seimas