Lietuvos Respublikos Seimas

R.Juknevičienės komandiruotės į Prancūzijos Respubliką (2003 09 16-20) ataskaita

Posėdžiai vyko itin aktualiu transatlantiniams ryšiams metu, kai dėl įvykių Irake stipriai išsiskyrė JAV ir Prancūzijos požiūriai. Prancūzijos - Vokietijos pozicija iš vienos pusės ir JAV bei jos sąjungininkės iš kitos paskatino diskusijas dėl NATO narių tarpusavio santykių, dėl NATO ateities ir pan. Posėdžius rengęs Prancūzijos parlamento delegacijos NATO PA vadovas Pierre Lellouche siekė pateikti Prancūzijos požiūrį į aktualiausias transatlantinių ryšių problemas.

Nemaža dalis kalbėtojų siekė pagrįsti, kodėl Prancūzija iš Europos valstybių yra tapusi viena pagrindinių oponenčių JAV politikai. Šiame kontekste ryškiausiai išsiskyrė parlamentaro, Respublikos Prezidento partijos vieno iš lyderių Pierre Lellouche pasisakymai, kurių esminė mintis buvo ta, kad Prancūzijai, kaip ir visam NATO, kaip ir Europai ar visam pasauliui būtų pražūtingas JAV pralaimėjimas Irake. Jo pranešimas "Irakas po karo - iššūkiai tarptautinei bendruomenei ir NATO" sukėlė bene didžiausią susidomėjimą. Tiesa, jo susirūpinimas silpnėjančiais transatlantiniais ryšiais yra mažumos politikų nuomonė Prancūzijoje, tačiau ji gana gerai girdima. Savo pranešime jis apžvelgė padėtį Irake, sakydamas, jog šiandien Irakas - kapaviečių ir ginklų sandėlių kraštas. Paradoksas, bet JAV naudotos aukščiausios karinės technologijos ne tik kad nepadarė žalos civilių gyvybėms, bet nesunaikino ir Irako diktatoriaus kariuomenės, kuri po kapituliacijos tiesiog ištirpo visuomenėje. Įvyko staigus valdžios kolapsas - liko tuščia erdvė, sąjungininkai nebuvo pasiruošę jos greitai ir efektyviai pakeisti. Artimiausiu metu vien atstatymui reikės apie 36mlrd. dol.

Apie reikalavimus kuo greičiau valdymą Irake perduoti irakiečiams P. Lellouche kalbėjo labai kritiškai, klausdamas, kas šiandien yra Jungtinės Tautos, kas, be amerikiečių gali imtis esminės atsakomybės? Jis priminė Vokietiją po karo, kurioje kariuomenė buvo atkurta tik 1955m. Jo patarimas prancūzams - baigti diplomatinį karą prieš JAV. Jo nuomone, Irako žmonių ateitį turi spręsti NATO - JT bendras skėtis.

Iš kitų kalbėtojų išskirčiau šias mintis - abipus Atlanto skirtingai suprantamos grėsmės. Yra skirtingi išsivystymo lygiai pasaulyje. Tai nėra nauja. Nauja tai, kad visuomenės informavimo priemonės sukuria itin provokuojančias situacijas, pavyzdys - Al Jaseera televizija.Naujos agresijos formos - pvz, civilinis lėktuvas. Ginklų platinimas kaip esminė problema.

Prancūzijos kariškių atstovai pabrėžė didžiulį pajėgumų NATO viduje skirtumą. Be esminio gynybos biudžetų didinimo Europoje to skirtumo įveikti neįmanoma.

Konkretumu ir gilumu išsiskyrė Therese Delpech, masinio naikinimo ginklų platinimo problemų ekspertės pranešimas. Jos manymu, 2003-ieji visam pasauliui yra ypatingi, nes iš esmės spręsis branduolinio ginklo klausimas Irane, Šiaurės Korėjos - Pakistano ašis ir šių šalių apsiginklavimas masinio naikinimo ginklu. Jos manymu, jei nesustabdysim Irano šiemet, procesai bus negrįžtami.

Buvo analizuojami ir senųjų NATO narių Europoje ir Vilniaus dešimtuko santykiai, pabrėžiant tai, kad Prancūzija neatkreipė laiku dėmesio į tam tikrus identiteto skirtumus. Beje, pietų metu kandidačių delegatams Prancūzijos parlamentarai skyrė ypatingą dėmesį.

Rasa Juknevičienė
Naujausi pakeitimai - 2003 10 22.
Eglė Lasauskaitė   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo narių komandiruotės ir kelionės  >   2000 - 2004 m. ataskaitos  >   PRANCŪZIJA

LR Seimas