Lietuvos Respublikos Seimas

Seimo Pirmininkas pasidžiaugė vaisingu Lietuvos ir JAV institucijų bendradarbiavimu neutralizuojant radioaktyvių medžiagų keliamą pavojų

2003 m. rugsėjo 9 d. pranešimas VIR

Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas pasveikino JAV Energetikos departamento ir Lietuvos radioaktyvių atliekų tvarkymo agentūros (RATA) bendradarbiavimą perkeliant Lietuvoje beveik prieš dešimtmetį sulaikytą radioaktyvaus berilio kontrabandą. Bendromis Lietuvos ir JAV institucijų pastangomis, rugsėjo 4 dieną iš Fizikos instituto į Ignalinos atominės elektrinės saugyklą perkelta 140 kilogramų radioaktyvaus berilio.

Seimo Pirmininkas dar 2002 m. kreipėsi į Jungtines Amerikos Valstijas, prašydamas JAV paramos užtikrinant Lietuvoje laikomų radioaktyvių atliekų saugumą.

Šių metų gegužę JAV Nacionalinės branduolinės saugos administracijos ekspertai kartu su JAV ambasados ir Lietuvos pareigūnais įvertino, kiek saugus yra Fizikos institute laikytas berilis. Vertintojai nustatė, kad ankstesnėje radioaktyvaus berilio saugojimo vietoje buvo garantuotas tik minimalus saugumas ir įžvelgė tiesioginį pavojų, nes berilis laikomas strategine preke, naudojama masinio naikinimo ginklų gamyboje.

Atsižvelgiant į Seimo Pirmininko iniciatyvą, JAV Energetikos departamentas finansavo saugų Lietuvoje konfiskuoto berilio perkėlimą į visus saugos reikalavimus atitinkančią saugyklą, esančią Ignalinos atominės elektrinės teritorijoje.

Koordinuojant berilio perkėlimo darbus taip pat aktyviai dalyvavo Seimo Aplinkos apsaugos ir Nacionalinio saugumo komitetai, Seimo IAE regiono problemos spręsti komisija.

Seimo Pirmininko atstovas spaudai

Arvydas Žilinskas
Naujausi pakeitimai - 2003 09 09.
Artūras Zeleniakas   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo vadovai  >   Pranešimai žiniasklaidai  >   2003 metai

LR Seimas