Lietuvos Respublikos Seimas

G.J.Mincevičiaus komandiruotės į Italiją ataskaita ( 2002.06.16 – 18 )

LR Seimo valdybos teikimu 2003 m. birželio 16 – 18 d. dalyvavau Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Aplinkos apsaugos ir žemės ūkio komiteto posėdyje Cavalese (Italija).Tai buvo eilinis komiteto posėdis skirtas aplinkos apsaugai sprendžiant ūkio ir transporto problemas.

Renzo Gubert, Parlamentinės Asamblėjos Aplinkos apsaugos ir žemės ūkio komiteto vicepirmininkas savo referate pabrėžė, kad kalnų problemų sprendimai atsiliepia taip pat žemynų padėčiai ir jų ūkiui.Vykstantis europeizacijos ir globalizacijos procesas pasižymi tuo, kad jokia šalis negali likti abejinga problemoms, atsirandančioms tam tikrame konkrečiame Europos regione.

Michel Dubost, Tarptautinio Alpių vystymosi centro direktorius pažymėjo, kad kalnų miškų kirtimai iki tam tikros ribos yra natūralus procesas, suteikiantis kalnų gyventojams pragyvenimo šaltinį. Tačiau rinkos ekonomika ir medienos paklausa diktuoja nereguliuotą kalnų medžių kirtimą, kas gresia nepageidautinu kalnų landšafto pasikeitimu.

Jordi Follia, Ispanijos Kelių departamento generalinis direktorius kalbėjo apie tranzito problemas kalnų vietovėse.Ypač tai liečia autotransportą. Nuo 1960 iki 1989 metų pervežimų geležinkeliais apimtis praktiškai nepasikeitė. Tuo tarpu pervežimai autotransportu per tą laikotarpį padidėjo nuo 0,4 iki 17,2 mln. tonų. O 2002 m. tas skaičius pasiekė net 26,2 mln. tonų. Automagistralių ir tonelių perkrovimas ir didelės eilės kalnų keliuose verčia ieškoti šio klausimo sprendimų. Vienas jų – efektyvesnis geležinkelių ir jūros transporto panaudojimas. Negalima sutikti su tokia padėtim, - sakė prelegentas, - kad Baltijos šalių vilkikai laksto per Pirenejus, vietoje pasinaudoti jūros transportu.

Claude Haegi, Europos regionų subalansuoto vystymosi fondo direktorius kalbėjo apie kalnų gyvenviečių infrastruktūros vystymą. Kalnų gyventojai dažnai yra nutolę nuo civilizacijos pasiekimų. Neišspręstos net vietinio transporto problemos, nes mažose vietovėse visuomenės transportas dažnai pasirodo nerentabilus.

Radu Rey iš Rumunijos atkreipė dėmesį, kad politiniai įvykiai smarkiai veikia kalnų gyventojus, kurių skaičius kartais žymiai mažieja. Taip, po režimo pasikeitimo Albanijoje 50 proc. sumažėjo gyventojų skaičius.

Baigiamajam pasisakyme Renzo Gubert pabrėžė būtinumą spręsti kalnų vietovių problemas ir jų svarbą visoms Europos šalims.

G.J.Mincevič,

ET Parlamentinės Asamblėjos narys.
Naujausi pakeitimai - 2003 07 03.
Eglė Lasauskaitė   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo narių komandiruotės ir kelionės  >   2000 - 2004 m. ataskaitos  >   ITALIJA

LR Seimas