Lietuvos Respublikos Seimas

SEIMO PIRMININKO ARTŪRO PAULAUSKO KALBA MENININKŲ AKCIJOJE SEIME, SKIRTOJE RUGSĖJO 11-osios TERORO AUKOMS PAMINĖTI

Pranešimas VIR 2002 rugsėjo 11 d.

- Prieš metus mūsų Parlamentas reagavo į nepaprastą įvykį kitame žemyne, sukrėtusį visą civilizuotą pasaulį. Seimas ne tik pasmerkė terorizmo aktus prieš Jungtines Amerikos Valstijas, bet ir pareiškė, jog turi būti padaryta viskas, kad tai daugiau niekada niekur nepasikartotų.

Tai politikų sprendimas, tuo tarpu kiekvienos profesijos atstovai gali savaip išreikšti požiūrį į įvykusią tragediją, parodyti savo jausmus.

Šiandien Seime menininkai pristato savo vizijas – kaip jie įsivaizdavo nerimo kupiną pasaulį. Kritikai pastebi, kad dailininkai kartais pajėgūs ne tik spėti, bet ir įspėti visuomenę apie gresiančius pavojus, apie skirtingų pasaulių priešpriešą, nuovargį, baimes, kerštą.

Stovime greta Algio Griškevičiaus kūrinio „Snaudžiančio miesto veidas“. Ši drobė – tikriausiai čia susirinkusieji yra pastabūs – turi mažiausia du vaizdus. Galime matyti abu kartu, galime pastebėti tik kažkurį vieną – panašiai kaip politikoje. Šis paveikslas sukurtas specialiai tragedijos JAV metinių proga. Kituose dailininko paveiksluose, nutapytuose dar prieš tragediją, atsispindi neapibrėžta nelaimės nuojauta, saugumo ilgesys. Būtent dėl to, kad menininkų siūlomos vizijos yra lengviausiai perskaitomos ir tampa aiškiausiai suprantamu įspėjimu apie blogio pasekmes, jie buvo pakviesti šiandien Seime paminėti terorizmo aukų atminimą. Taigi greta esantys fotomenininko R. V. Pripso darbai, taip pat skirti specialiai Rugsėjo 11-tajai, padeda pajusti viso demokratinio pasaulio užuojautą, solidarumą prieš blogį.

***

Tapytojas Algis Griškevičius susirinkusiems politikams, diplomatams, dailininkams prisipažino , kad prieš metus dar JAV per surengtas parodas buvo pramintas „pranašu“, bet tikrovėje nenorėtų skelbti tokių pranašysčių. Savo paveikslais pristatydamas nerimo impresijas, tikįs, kad pasaulis galėtų būti geresnis ir saugesnis, jei būtume labiau pastabūs.

Parlamentinės ryšių su JAV grupės pirmininkas Alvydas Medalinskas priminė susirinkusiems, kad prieš metus, po teroro aktų Lietuva ištarė su visu civilizuotu pasauliu „Mes - su Amerika“, o šios dienos renginį Seime apibūdino reikšmingą tuo, jog per kultūros ryšius galima kurti pasaulį geresnį ir iš tikrųjų saugesnį.

Seimo Pirmininko siūlymu susirinkusieji tylos minute pagerbė teroro aukų atminimą.

***

Ši akcija Seime buvo suplanuota gegužės mėn.; tapytojas Algis Griškevičius ir Italijoje gyvenantis nekomercinės fotografijos menininkas R.V. Pripsas specialiai šiai parodai pateikė savo kūrinius (R.V.Pripsas - 10 kūrinių ciklą „Vaizdų vizijos iš griūsiančio miesto Dvyniai“).

Rūmuose taip eksponuojamas dail. Henriko Cipario 6 paveikslų ciklas.
Naujausi pakeitimai - 2002 09 11.
Laima Šandarienė   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo vadovai  >   Seimo Pirmininko kalbos

LR Seimas