Lietuvos Respublikos Seimas

V. Kvietkausko, V. Lapėno, A. Meliano, V. Orechovo, V. Simuliko ir V. Tretjakovo komandiruotės į Ukrainą 2002 03 29/ 04 02 d. ataskaita

2002 metų kovo 29 – balandžio 2 dienomis Lietuvos Respublikos Seimo valdybos sprendimu buvau komandiruotas į Ukrainos Respubliką ESBO (Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija) sudėtyje stebėti rinkimus į šios šalies parlamentą.

Rinkimų dieną kartų su kolega V. Simuliku važinėjome po rinkimų apylinkes, stebėjome rinkimus ir pildėme specialias anketas.

Tarptautiniai stebėtojai daugiausia priekaištų turėjo dėl balsavimo slaptumo pažeidimų bei neaiškios įrašymo į sąrašus tvarkos. Pastebėjau, jog slaptumas nebuvo užtikrintas. Ne visi rinkėjai balsavimo biuletenius pildė kabinose. Į akis krito ir tai, kad atėję balsuoti rinkėjai turėjo laukti eilėse, kartais po dvi ar net tris valandas. Dar vienas svarbus pažeidimas - Ukrainos valdžia akivaizdžiai naudojosi administraciniais resursais, bandydama įtakoti rinkimų baigtį. Ruošiantis rinkimams visuomenės informavimo priemonės nesudarė lygių galimybių visiems kandidatams, o ypač opozicijai, pareikšti savo nuomonę ir savo poziciją.

Preliminariais rezultatais, vykusiuose rinkimuose daugiausia balsų gavo ekspremjero Viktoro Juščenkos blokas “Mūsų Ukraina”, kuris parlamente turės 112 vietų iš 450. Tačiau kad ir kokia dauguma bus suformuota naujajame parlamente Lietuvos ir Ukrainos santykiai turėtų tik plėstis.

ESBO stebėtojų išreikšta oficiali nuomonė, kad parlamentiniuose Ukrainos rinkimuose pastebimas artėjimas link tarptautinių standartų, tačiau svarbūs pažeidimai išlieka.

Pagarbiai Vytautas Kvietkauskas
Naujausi pakeitimai - 2002 04 08.   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo narių komandiruotės ir kelionės  >   2000 - 2004 m. ataskaitos  >   UKRAINA

LR Seimas