Lietuvos Respublikos Seimas

Vytenio Povilo Andriukaičio kelionės į Jungtinę Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystę 2001 m. lapkričio 25-27 d. ataskaita

Aš, Vytenis Andriukaitis, 2001 m. lapkričio 25-27 dienomis Parlamentarų globalinės integracijos asociacijos (Association of Parliamentarians for Global Integration) kvietimu dalyvavau apskritojo stalo diskusijoje “Rytų-Vakarų santykiai po 2001 m. rugsėjo 11 d.”, įvykusioje Londone, Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė (Seimo valdybos 2001 m. lapkričio 21 d. sprendimas Nr. 594). Kelionės ir kitas dalyvavimo apskritojo stalo diskusijoje išlaidas apmokėjo konferencijos organizatoriai.

Apskritojo stalo diskusijos metu buvo aptartas karinis bei ekonominis saugumas naujajame pasaulyje. Buvo diskutuojama apie tai, ar Rusija galėtų tapti NATO nare, apie Baltijos valstybių integracijos į NATO pasekmes, apie Europos Sąjungos plėtrą Rytų ir Vidurio Europos regione, t.y. kada, kokiu būdu ir kiek turėtų plėstis Europos Sąjunga.

Tačiau svarbiausias diskusijos akcentas buvo globalizacija, jos privalumai ir trūkumai. Diskusijos dalyviai pabrėžė, jog, plečiantis globalizacijos procesui, pastebimai lėtėja trečiųjų šalių vystymasis. Jei penktajame-septintajame dešimtmečiuose trečiųjų šalių vystymosi kreivė kilo aukštyn, tai nuo aštuntojo dešimtmečio iki 2000 m. pabaigos dėl trečiųjų šalių nesugebėjimo konkuruoti pasaulinėje rinkoje ši kreivė pakrypo žemyn. Buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad per pastaruosius tris dešimtmečius darbo vietos iš esmės buvo kuriamos tik ofšorinėse zonose, iškraipant finansinius procesus ir užkertant kelią atskiroms valstybėms įtakoti šiuos procesus. Todėl trečiosios valstybės susiduria su praktiškai neįveikiama problema – nesugebėjimu subalansuoti nacionalinius biudžetus ir išspręsti socialines šių valstybių problemas.

Apskritojo stalo diskusijos metu buvo akcentuota, jog atsiranda netolygaus vystymosi, įtampos tarp išsivysčiusio ir besivystančio pasaulių bei didėjančios prarajos tarp skurdo ir turto pavojus. Todėl diskusijos dalyviai sutarė, jog laikas apsvarstyti ofšorinių įmonių veiklos ribojimo ar net uždraudimo klausimą, nes daugeliu atvejų jos tarnauja kaip priedanga finansinėms spekuliacijoms.

Seimo Pirmininko pavaduotojas

Vytenis Povilas Andriukaitis
Naujausi pakeitimai - 2002 01 14.   >   Istorija  >   2000 - 2004 m. Seimas  >   Seimo narių komandiruotės ir kelionės  >   2000 - 2004 m. ataskaitos  >   AIRIJA

LR Seimas